Dovolujeme si Vás stručně informovat o dalším vývoji rozvolňujících omezujících opatření, přijatých v boji proti pandemii onemocnění COVID-19, a o dalším souvisejícím vývoji podpůrných opatření.

Vláda v pondělí 14.6.2021 schválila mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, které od 15. června 2021 ruší povinnost nosit roušky ve školách, a to i ve zbylých krajích. Od 1. července 2021 pak umožňuje v restauracích živou hudbu a opět zvyšuje maximální počet návštěvníků hromadných  akcí a počet návštěvníků v bazénech. U kulturních představení (jako jsou koncerty a divadelní či filmová představení), na sportovních utkáních, kongresech a vzdělávacích akcích bude za určitých podmínek u venkovních akcí možná účast až 5000 diváků či posluchačů, ve vnitřních pak až 2000 osob.

 

Rozvolnění nošení roušek ve školách a zaměstnání

K 15. červnu 2021 skončila povinnost nošení roušek během výuky i ve zbylých krajích České republiky (nově tedy tato povinnost není ani ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji). V těchto krajích končí povinnost nosit roušku i pro zaměstnance, pokud se jedná o osobu pracující na jednom místě bez přítomnosti jiných osob, než jsou její spolupracovníci.

 

Změna podmínek karantény a izolace

Karanténa nově nebude muset být nařízena osobám, které jsou držiteli certifikátu o provedeném očkování, včetně certifikátů z členských zemí Evropské unie a ze zemí s nízkým rizikem nákazy. Karanténu však budou v případě rizikového kontaktu muset podstoupit osoby, které doposud obdržely pouze první dávku dvoudávkového očkování. Karanténu či izolaci tak nemusí podstoupit pouze osoby, které mají dokončené očkování, pokud od dokončení jejich očkování již uplynulo alespoň 14 dnů.

 

Navýšení počtu osob na hromadných akcích

Od 1. července dojde k dalšímu zvýšení maximální kapacity u kulturních představení, sportovních utkání a vzdělávacích akcí a to konkrétně uvnitř na 2000 tisíce osob a u venkovních akcí na 5000 tisíc osob. Ve stravovacích zařízeních a klubech bude nově možnost živé hudby, tanec naopak zůstává nadále zakázán. Soukromé a veřejné hromadné akce se budou moci konat s přítomností až 500 osob uvnitř nebo 1000 osob venku. Bazény a wellness budou moci být obsazeny až na 75% celkové kapacity.

 

Rozvolnění pravidel pro provozovny maloobchodu a služeb

Od 1. července 2021 plánuje vláda zvýšit maximální počet zákazníků v provozovnách, ale i v zoologických zahradách a v muzeích.

 

Provoz kosmetických a podobných služeb

Nově je taktéž zrušena povinnost vést evidenci zákazníků u epidemiologicky rizikovějších činností jako je kosmetika, kadeřnictví, manikúra, masáže a další podobné služby. Vedle toho je možné poskytovat v jeden moment služby i více zákazníkům.

 

Rozšíření dotačního programu COVID – kultura

Dne 14.06.2021 vláda schválila, že dotace v rámci programu COVID – Kultura budou nově poskytovány též soukromým vlastníkům hradů, zámků, církevních objektů či skanzenů, a to až ve výši 80 procent provozních nákladů za rok 2020. Dotace budou poskytnuty ve formě paušálu z rozdílu prodaných vstupenek za měsíce březen až prosinec 2019 a březen až prosince 2020. Maximální částka podpory bude 4 miliony Kč na jednoho podnikatele.

 

O dalším vývoji rozvolňování a ostatních opatření Vás budeme informovat.

 

V případě jakýchkoli dalších dotazů či problémů se na nás neváhejte obrátit.

 

Děkujeme za Vaši pozornost a s přáním pevného zdraví,

 

 

       Tým Spoladore & Bystřický, advokátní kancelář s.r.o.