Rozvolňování opatření

Dne 26.04.2021 Vláda ČR na jednání rozhodla vláda o zmírnění protikorovavirových opatření, tentokrát ve formě otevření některých služeb. Od pondělí 3. května 2021 mohou otevřít služby péče o tělo a služby péče o zvířata. Své provozovny tak mohou po dlouhé době otevřít poskytovatelé kadeřnických služeb, pedikúry či kosmetické a masážní salony.  Podmínkou otevření provozoven bude, že každý zaměstnanec se bude moci věnovat pouze jednomu zákazníkovi a mezi jednotlivými zákazníky zároveň budou muset být dvoumetrové rozestupy. Nejdůležitější podmínkou však bude, že každý zákazník se bude muset prokázat negativním testem na přítomnost onemocnění COVID-19, ukončeným očkováním či dokladem o prodělání onemocnění COVID-19 v posledních 90 dnech. Antigenní test by měl platit 72 hodin, PCR test pak 7 dní. Dle vyjádření ministra zdravotnictví bude k prokázání stačit i antigenní test, provedený na pracovišti či ve škole.

 

Částečné rozvlnění se dotkne i lázeňských zařízení. Lázeňská zařízení budou moci poskytovat léčebně rehabilitační péči, za předpokladu, že je alespoň částečně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Péče bude moci být poskytována též pacientům, kteří prokáží, že v posledních 90 dnech prodělali laboratorně potvrzené onemocnění COVID-19.  

 

Ve třech krajích navíc dojde od 3. května 2021 k ještě výraznějšímu rozvolnění omezujících opatření. Jedná se o kraje Královéhradecký, Plzeňský a Karlovarský. V těchto třech krajích budou navíc moci otevřít muzea, galerie, hrady, zámky a další historické či kulturní objekty, a to pro individuální prohlídky. Návštěvníci těchto objektů budou mít povinnost mít nasazený respirátor. V uvedených krajích bude rotační výuka rozšířena na žáky druhých stupňů základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií a konzervatoří. Nadále však bude docházet k povinnému testování žáků a žáci budou muset nosit ochranné prostředky dýchacích cest. Rozvolněny budou v těchto krajích rovněž restrikce týkající se sportování dětí.

 

Schválení prodloužení výplaty Izolačky

Již minulý týden jsme Vás informovali o chystaném prodloužení vyplácení tzv. Izolačky (příspěvku, který je vyplácen zaměstnancům nacházejícím se v nařízené karanténě či izolaci). Dne 28.04.2021 toto prodloužení schválil senát. Od platnosti toto prodloužení tak již dělí pouze několik formalit – podpis prezidenta a vyhlášení ve sbírce zákonů. Příspěvek bude vyplácen ve výši 370 Kč do konce června 2021.